Polyurea Waterproof Foam Spray Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Polyurethane Foam Machine |
| Raw Material: | Polyurethane Foam |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2011
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2011-03-04
Number of Employees
16
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BDF-IV
- Principle
- High-Pressure Air Type
- Automation
- Automatic
- Computerized
- Computerized
- Certification
- CE, ISO9001:2008, QS, GMP
- Application
- Home Insulation for Wall, Roof
- Driven System
- Full-Hydraulic
- Pressure
- High Pressure
- Painting
- Customized
- Material
- Pol&ISO
- Cleaning System
- Pneumatic Cleaning
- Pneumatic Cleaning
- 15m(Standard)
- Max. Hose Length
- 90m
- Mixing Ratio
- 1:1, Fixed Ratio
- Item
- Polyurea Waterproof Foam Spray Machine
- Transport Package
- Wooden Package
- Specification
- GB
- Trademark
- BOBO
- Origin
- China
- HS Code
- 8477800000
- Production Capacity
- 4 Sets/Month
Product Description
polyurea waterproof foam spray machine
Feature of polyurea waterproof foam spray machine
- Hydraulic driven for smooth work
- Pneumatic motor with air compressor
- High precision proportion pump
- Main machine heating system

| Max. flux capacity | 4-8kg/min |
| Max. material temperature | 80 centigrade |
| Mixing pressure | 5-10Mpa |
| Heating capacity | 9.5kw |
| Max. hose length | 90m |
| Drive method | Pneumatic with air compressor |
| Motor power | 380v, 50/60HZ, 3 phase |
| Demension | 800*700*1250mm |
| Weight | 157kg |
| Standard configuration | main machine, meterial pump, spaying gun, 15m long heating hose |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PU foam machine
- Polyurea Spraying machine
- Polyurea Waterproof Foam Spray Machine
Related Categories
Hot Searches
More