High Pressure Spray Foam Machine Bdf-IV
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Foam Insulation Cover Spray |
| Pressure: | Low Pressure |
Diamond Member Since 2011
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2011-03-04
Number of Employees
16
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BDF-IV
- Purpose
- Insulation Cover Spraying, Pouring
- Max Hose Length
- 90 M
- Material
- Poly & ISO
- Mixing Ratio
- 1:1
- Item
- High Pressure Spray Foam Machine
- Package
- Wooden Case
- Painting
- Customized
- Driven System
- Pneumatic Driven
- Method Type
- Automatic
- Condition
- New
- Type
- Low Pressure
- Transport Package
- Wooden Package
- Specification
- ISO
- Trademark
- BOBO
- Origin
- China
- HS Code
- 8477800000
- Production Capacity
- 6 Sets/Month
Product Description
High pressure Spray Foam Machine BDF-IV
High pressure Spray Foam Machine BDF-IV is used for wall roof, refrigeratory, and box, pipe insulation purpose.








Hydraulic driven for smooth work
Pneumatic motor with air compressor
High precision proportion pump
Main machine heating system
High pressure Spray Foam Machine BDF-IV is used for wall roof, refrigeratory, and box, pipe insulation purpose.








Hydraulic driven for smooth work
Pneumatic motor with air compressor
High precision proportion pump
Main machine heating system
Max. flux capacity |
4-8kg/min |
| Max. material temperature | 80 centigrade |
| Mixing pressure | 5-10Mpa |
| Heating capacity | 9.5kw |
| Max. hose length | 90m |
| Drive method | Pneumatic with air compressor |
| Motor power | 380v, 50/60HZ, 3 phase |
| Demension | 800*700*1250mm |
| Weight | 157kg |
| Standard configuration | main machine, meterial pump, spaying gun, 15m long heating hose |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PU foam machine
- Polyurethane spray foam machine
- High Pressure Spray Foam Machine Bdf-IV
Related Categories
Hot Searches
More