Double Heads Steel Round Bar Rod Diameter Reducing Machine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Expatriable Engineers |
| Applicable Material: | Carbon Steel |
Diamond Member Since 2011
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2011-03-04
Number of Employees
16
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- bobo
- Drive Mode
- Electric
- Warranty
- 1 Year, 1 Year
- After-Sales Service
- Free
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 2000*2500*2800
- Trademark
- BOBO
- Origin
- China
Product Description
Stainless Steel Round Bar End Diameter Reducing Machine
This machine belongs to no cutting machining equipment. It delivers steel part in to a special mold toreduce with cold hydraulic pressure. The partial density can be improved so that improving the material tensile strength, to
reduce the disadvantages of tensile resistance and impact toughness by peeling lathe. It is ideal equipment to process mining anchor rod and anchor bolt. If the raw material is very hard, it needs to be softened by high frequency heating prior to reduction.
* It has the advantages of avoiding production efficiency, simple process, easy operation, saving raw materials, stable quality,
etc.
* It enhanced density and tensile strength of the material.
* It is areplacement for lathe stripping.
etc.
* It enhanced density and tensile strength of the material.
* It is areplacement for lathe stripping.
| ITEM | DATA |
| Necking range: | 8-12mm |
| Necking length: | 10-300mm |
| After necking extension length: | 10%-15% |
| Hydraulic motor: | 18.5kw |
| Cooling motor: | 0.09kw |
| Dimensions: | 1500x860x1200mm |
| Weight: | 1100kg |






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Machine tools
- Others Machine tools
- Double Heads Steel Round Bar Rod Diameter Reducing Machine
Related Categories
Hot Searches
More