Pre-Insulated Pipe Making Machine Gz-220
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Certification: | CE, ISO, RoHS, REACH |
| Driven System: | Full-Hydraulic |
Diamond Member Since 2011
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2011-03-04
Number of Employees
16
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- GZ-220
- Pressure
- Pressure
- Painting
- Painting
- Material
- Pol&ISO
- Cleaning System
- Pneumatic Cleaning
- Hose Length
- 15m(Standard)
- Max. Hose Length
- 60m
- Mixing Ratio
- 1:1, Fixed Ratio
- Motor
- Pneumatic Motor
- Name
- Pre-Insulated Pipe Making Machine
- Type
- High-Performance Low-Pressure Spray Equipment
- Method Type
- Automatic
- Application
- Pipe Insulation Purpose
- Transport Package
- Wooden Package
- Specification
- GB
- Trademark
- BOBO
- Origin
- China
- HS Code
- 8477800000
- Production Capacity
- 8 Sets/Month
Product Description
Pre-Insulated Pipe Making Machine
The Pre-Insulated Pipe Making Machine is used for continuous injecting rigid or soft polyurethane foam products such as sofa pillow, car seats and furniture, etc.









Feature of Pre-Insulated Pipe Making Machine
Hydraulic driven for smooth work
Temperature control system for tanks
Auto-filling devices
PLC automatic control
Main technical data of Pre-Insulated Pipe Making Machine
The Pre-Insulated Pipe Making Machine is used for continuous injecting rigid or soft polyurethane foam products such as sofa pillow, car seats and furniture, etc.









Feature of Pre-Insulated Pipe Making Machine
Hydraulic driven for smooth work
Temperature control system for tanks
Auto-filling devices
PLC automatic control
Main technical data of Pre-Insulated Pipe Making Machine
| Flux | 5-30kg/min |
| Injecting time | 0.1-99.9s |
| Generating pressure | 8-10Mpa |
| Control system | PLC automatic control |
| Main body dimension | 1370*1350*2250mm |
| Weight | 300kg |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$80,000.00-82,000.00 / Piece
-
US$80,000.00-82,000.00 / Piece
-
US$80,000.00-82,000.00 / Piece
-
US$10,600.00-10,800.00 / Piece
-
US$13,000.00-13,134.00 / Piece
-
US$7,280.00-7,580.00 / Piece
-
US$7,280.00-7,580.00 / Piece
-
US$26,000.00-27,800.00 / Piece
-
US$26,000.00-27,800.00 / Piece
-
US$26,000.00-27,800.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- PU foam machine
- PU foam injection machine
- Pre-Insulated Pipe Making Machine Gz-220
Related Categories
Hot Searches
More