|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | One Year |
| Type: | Hydraulic Machine, Hydraulic Machine |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency

| Product name | CNC vertical rotary-table grinder |
| Model | GT-1000B |
| Main motor power | 15KW 380V 50HZ 3-PHASE |
| CNC system | HUAZHONG |
| Base sliding travel | 350mm |
| Grind head UP/DN travel | 200mm |
| Grinding wheel specification | Barrel wheel 355x275x127mm |
| Grind head main spindle motor | Y160L-4 |
| Grinding wheel rotate velocity | 30m/s(white corundum grinding wheel) |
| Main motor rotate velocity | 1460r/min 3.7KW |
| Rotary workbench rotate velocity | 1-170r/min |
| Machine diamension | 2700x2100x2450mm |
| Machine weight | 4000KG |


