|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Automatic Grade: | Full-Automatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1. Fast cutting speed, high precision and low cost.
2. With a firm and reasonable structure, the machine is easy to operate and durable.
3. The cutting kerf is thin and neat, which can avoid secondary processing.
4. High-configured numerical control system with automatic arc striking and stable performance.
5. When combined with other advertising equipment, they form an advertising production line, which completely solves the problems of the traditional manual mode.
| Item | Parameter |
| Working Area | 3000*1500mm (customizable) |
| Quality Cutting Thickness | 1-25mm |
| Rated Duty Cycle | 100/40° C |
| Power Dimensions (Lx Wx H) | 695x 320x 580mm |
| Machine Color | Customizable |
| Applicable Materials | Stainless steel, carbon steel, alloy steel, spring steel, copper plate, aluminum plate, gold, silver, titaniu metc metal plate |
| Specified voltage and frequency | 380V/50Hz~60Hz/60A(Customizable) |
| Current Adj Range | 63-200A |

Stable wooden package protects machine from strike and damage.
Wound plastic film keeps machine out of damp and corrosion.
Fumigation-free package helps the smooth customs clearance.
The big size machine will be fixed in container without package.
Shipping:
For LCL, we cooperated with reputable logistics team to send machine to sea port speedily and safely.
For FCL, we get the container and do container loading by our skillful workers carefully.
For forwarders, we have professional and long-term cooperated forwarders who can handle the shipment smoothly. Also we would like
to have seamless cooperation with your forwarder at your convenience.
1. Q: What is the power supply of the machine?
A: The standard power supply in china is 380V, 3P, 50Hz. We also can customized accordingly.
2. Q: What information should the customer provide to get an accurate quotation from us?
A: The customer should provide the related technical requirements, drawings, pictures, industrial voltage, planned output, etc
3. Q: What is the payment term A: The payment term is 30% down payment, and 70% before shipment(T/T mode), we also accept other payment term, like L/C, DA, D/P etc
4. Q: What is the delivery time?
A: Normally the delivery time of the machine is 30 days after receive down payment.
5. Q: What is the warrantee period of the machine?
A: The warrantee period is one year since the date of B/L.