|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online Support |
| Automatic Grade: | Full-Automatic |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
The hydraulic flanging machine consists of a bed, a hydraulic pump station, a worktable, a touch screen operation interface and an electrical control system. Equipped with an ergonomically designed bed, the machine facilitates the loading and unloading of workpieces and features excellent operational stability. To perform the flanging process, place the workpiece on the worktable and activate the relevant modules. The machine's control center is governed by a PLC programmable logic controller.
| Project | Parameter |
| Product number | BOHP- 1300 flanging and punching machine |
| Working type | Spinning |
| Processing diameter | Standard 250mm- 1300mm |
| Processing thickness | Carbon steel 0.8-3.0mm 3 series stainless steel 0.8-2.5mm |
| Processing length | 250-1500mm |
| Flange width | 25- 50mm |
| Operation interface | Touch screen human machine interface |
| Hydraulic range | 2- 10 MPa |
| Maximum punching diameter | Carbon steel 14mm 3 series stainless steel 12mm |
| Spindle speed | 10- 100r/min |
| Dimensions | 2300* 1300* 1200mm (L*W*H) |
| Weight | About 2.5 tons |
Packaging: